Březen 2022 - část 2. - králíci
Limity se musí posouvat stále výše jinak je život hrozně nudnej a děsně dlouhej ještě navíc k tomu.
Na začátku prosince 2022 jsme se rozhodli pro kravíky no a na konci prosince 2022 jsme se rozhodli přidat ještě kámoše králíky. Vyrábět králíkárnu jsme však už bohužel z časových důvodu nezvládali a proto jsme po dlouhém pátrání zvolili krásnou a prostornou králíkárnu s krmnými chodbičkami se šesti kotci.
Dva nátěry celé králíkárny nám při našem vytížení zabralo celkem 3 týdny - občas jedeme fakt na krev, takže některé věci holt trvají déle. Nicméně po třech týdnech jsme králíkárnu usazovali na své místo pěkně bokem na klidné a stinné místo v lese. Králíkárna váží okolo 200kg a byl jsem neskutečně vděčný našemu malotraktoru Henkovi, že jsem králíkárnu bez kapky potu mohl "napíchnout" na vidle a převézt přesně tam, kam jsem potřeboval (a to nepočítám to vyrovnávání terénu před usazením během pár vteřin pomocí traktorové lžíce). Tuhle mašinku máme sice od loňského února, ale seslalo ho nám samo nebe páč ručně bych takovéhle "lumpárny" dělat fakt nechtěl nebo spíš ani nemohl.
Králíkárna je na svém místě a teď už jenom sehnat nějaké "obyvatele". Protože jsme se rozhodli zkusit chovat králíky na maso (omlouvám se veganům a vegetariánům) rozhodli jsme se pro samce našeho českého národního plemene "Moravský modrý". Nevěsty jsme pak vybrali samice "Kalifornský", "Burgundský" které se nejlépe hodí ke křížení právě pro masnou užitkovost s "Moravským modrým". Realita byla taková, že jsem sehnal téměř všechno kromě Burgundské samice. Sameček byl starý něco málo přes 6 měsíců a samička byla v době pořízení stará 8 měsíců.
Noví obyvatelé králíkárny měli 14 lhůtu na rozkoukání se no a hned po svatbě, tj. přesně 31 dnů, si samice ráno udělala hnízdo a za pár hodin se narodili skřítci. Celkem tedy 7 skřítků. Radost trvala bohužel zhruba týden, do doby než se přestala samice o mladé starat. Některé mláďata z hnízda vyházela a schovala v kotci a jiné nechala v hnízdu na pospas. Po zjišťování více informací, kde vzniknula chyba, jsme se dozvěděli, že to prvorodičky zkrátka dělají.
Protože 2 roky Covidu bylo málo a některé státy se rozhodly, že by bylo nejlepší se vzájemně postřílet, dostal jsem nápad, že mít ještě jednu samici králíka i přesto, že by to nebyla "Burgunďanka", by nemuselo být úplně od věci. Od svého bývalého kolegy z práce, který chová také králíky, jsem si koupil samičku plemene "vesnický mix". Byl jsem poučený, že samice je mladá cca 6 měsíců, že bych ji měl dát cca týden-14 dnů "na rozkoukanou" a pak opatrně zkoušet připouštět. Druhého dne se u samice objevilo v koutě kotce hnízdo. Po rozpačitém telefonním hovoru s prodejcem, zda je možné, že by byla již "nakrytá" jsem nabyl dojmu, že se spíš jedná o první náznaky jara a znamení k připuštění. Když jsem přijel tentýž den z práce k večeru domů, bylo již hnízdo plně osázeno novými vetřelci. Nu což, je to trošku na "kukačku", ale co je doma to se počítá a za cenu jednoho králíka jich máme hned několik, takže vlastně lepší jak slevové čtvrtky v Lidlu.
Králíci mají u nás standardně misku s ječmenem, čistou vodu, špalky na okus, moře čistého a voňavého sena a cca každý druhý den čerstvé větvičky z ovocných stromů nebo z břízy. Kus mrkve a nebo kus tvrdého chleba jako pozornost nepočítáme :)