Červená jalovička - naše poslední letošní telátko
5. května se nám ráno narodila červená jalovička. Telení se rozjelo zhruba půl hodiny před narozením telátka, a my jsme vše jako vždy, pečlivě sledovali a vyhodnocovali na našich kamerách. Samotné telení proběhlo v pořádku.
Jakmile kravička odrodila, utíkal jsem fyzicky zkontrolovat její a telátka stav. Když jsem však doběhl k porodnímu boxu přivítat telátko, všiml jsme si, že se něco děje. Většina matek skotu sežere placentu, aby pach nepřilákal dravce, to není nic neobvyklého. Jenže, když se začala kráva panicky dusit, oči měla vykulené, začala se točit naprosto šílená dokola, dupat při tom po teleti... krve by se ve mě nedořezal. Kráva totiž placentu špatně spolkla a část nejspíš vdechla. Když už se mi začaly hlavou honit ty nejčernější myšlenky, kráva nějakým zázračným způsobem placentu vykašlala a úspěšně spolkla. Nepopsatelně se nám ulevilo. Po prvním týdnu života jsme jalovičku oznámkovali a pustili ji spolu matkou z porodního boxu opět do menší ohrady, aby si zvykla na elektrický ohradník.
Tento postup se nám nejvíce osvědčil. Díky tomu, že jsou krávy v porodních boxech, dokážeme následně telátko bezpečně od matky oddělit kvůli známkování, či potřebnému ošetření, aniž bychom riskovali náš život. Mateřský pud na obranu svého telete mají dexterky opravdu velmi silný, takže známkování na otevřené pastvině bychom si absolutně netroufli. Druhou skvělou věcí je, že tele zavřené v boxe zůstává v těsném kontaktu s matkou. Na otevřené pastvině z nějakého zázračného důvodu první den telata od matky utíkají a elektrický ohradník naprosto ignorují. Třetí skvělou věcí je, že když po týdnu telátka pouštíme do menší ohrady s elektrickým ohradníkem, víme, že stačí 1-3x zkušenost telete s ohradníkem a následně už nemá potřebu zkoušet, zda to funguje. Nehrozí proto útěky za ohrady, zamotávání se do drátů a jiné radosti.
Každá mince má však dvě strany. Nevýhodou (zmiňuji teď v podstatě případ rohatého skotu) může být to, že v uzavřených/oddělených porodních boxech či ohradách hrozí vysoké riziko, že při zpětném pouštění stáda dohromady, si začnou krávy vytvářet novou hierarchii. Někdy stačí jen pohled a výstražný postoj, a hierarchie je vytvořená. Jindy, u některých dominantnějších jedinců však dochází na souboj. Někdy stačí kratší přetahovaná a někdy je potřeba boje. Vždy však hrozí riziko úrazu. Naštěstí vše (až na jeden kotoul a jedno převálcované telátko) dobře dopadlo.
Kravičky necháme letos vypásat svažitý výběh o rozloze cca 1,5ha, který disponuje i značně zalesněnou částí. Na konci června ke kravičkám připojíme i našeho plemenného býka Nika, abychom se mohli zase příští rok začátkem dubna těšit na nová telátka.