Půdní vrták TBG-300 Jansen
Na našem ranči jsme v minulém roce zahájili sázení ovocných stromů. Podařilo se nám jich zhruba 20 ručně zasadit. Byla to velká dřina a časově náročné, a tak jsem se začal poohlížet po nějakém vrtáku. Na základě shlédnutí několika videí jsem se rozhodl pro půdní vrták TBG-300 s průměrem 60 cm – na vrtání děr pro stromky ideální volba. Jansen vyrábí tři třídy, přičemž třída 300 je vhodná i pro půdu s kameny, což je přesně náš případ.
V srpnu 2024 jsme nakoupili další várku kanadských borůvek a konečně vrták vyzkoušeli. Co však výrobce nemá dořešené, je připojení samotného vrtáku k traktoru. Vrták nemá žádné stabilizační nohy, takže v podstatě leží "plácnutý" na zemi, a jeho připojení k traktoru je velká dřina. Jakmile je však půdní vrták připojený, vrtání je hračka. Díry na kanadské borůvky jsme vrtali do naprosto vyschlého a tvrdého jílu. Se zkušenostmi s ručním půdním vrtákem víme, že vrtat díry v létě do zatvrdlého jílu je jako vrtat do betonu. Zetor se sice občas otřásal, protože vrták je opravdu velký, půda tvrdá a místy máme pískovcovou skálu s kameny, nicméně vrtání šlo rychle. Pro představu přikládáme video
O pár týdnů později nás čekal další úkol s půdním vrtákem. Tentokrát jsme se rozhodli upravit výběh pro slepice pomocí akátových kůlů. Nasadili jsme menší vrták, a to TBG-200 o průměru 15 cm. TBG-300 v šířce 15 cm neměli skladem, takže jsme vyzkoušeli o polovinu levnější třídu. Když je celý půdní vrták připojený k traktoru, výměna samotného vrtáku trvá jen desítky sekund. Vrtání opět probíhalo snadno, a to i s malotraktorem Kubota GL33, který je velmi lehký a protáhne se téměř všude. Až na to šílené připojování a odpojování vrtáku to nemá chybu :)