Pořízení slepiček

16.10.2019

Louky se musí uklízet od kobylince, vzniká hromada hnoje. Hodit kobylinec na hromadu a pak ho příští rok hodit do záhonů mi nepřišlo moc efektivní a proto jsme začali uvažovat o slepicích, které by mohly být částečně živeny z tohoto přísunu biologického odpadu plného žížal, larev a jiného hmyzu. Navíc je tento hnůj systematicky "přehazovaný" díky hrabání slepic. Slepice. Můj dětský sen. Roky jsme mluvili o slepičkách. Celou dobu jsme vymýšleli jak a kde by se dali u nás na somotě u lesa (plné dravců) chovat. Kurník jsme si postavili bez plánku a svépomocí. No a pak to přišlo.

22. září 2019 jsme si přivezli po více než měsíční rezervaci a uhrazení zálohy slepičky z farmy Klapý.

Měli jsme domluvenou rezervaci na čistokrevné Maransky 7ks slepiček a 1 kohouta na této farmě Klapý. Nechtěli jsme kuřátka a čistokrevné slepičky před snáškou se zkrátka neprodávají. Proto, když se objevil inzerát na hejno 2 letých Maransek, kontaktovali jsme chovatelku. Na farmě chovají více než 300 slepic, celou řadu jiné drůbeže (perličky, krůty, husy, kachny...), 2 koně a cca 15-20 psů vše v jedné 3ha vyprahlé ohradě. 

Hodinu předání a nákupu paní z této farmy oddalovala co nejvíce na pozdní hodiny, aby nebylo vidět. Takže i když jsme přijeli v domluvený čas na farmu, v který se už začalo stmívat, i tak jsme čekali (i když jsme volali 10 minut před příjezdem, že za chvíli jsme na místě) další půl hodinu. Slepičky byly ještě v období přepeřování, takže nebyly nijak pěkné. Předání slepic vypadalo tak, že již předem chycené kusy namačkané v přepravním boxu přeházeli do našeho boxu, přičemž chovatelé sundali slepicím všechny kroužky v době, kdy už opravdu nebylo moc dobře vidět. Ujistili nás několikrát, že se jedná o necelé 2 roky staré kusy, všechny čistokrevné maransky a všechny jsou poctivě odčervené a očkované atd...

Druhý den po "ubytování" slepic do našeho nového kurníku jsme si všimnuli hned dvou věcí:

1. Slepice hrozně smrdí (smrděly neskutečně i v autě, ale na to jsme tak nějak byli připraveni) a to i přes to, že máme nový kurník, konstruovaný tak aby "dýchal". Slepice byly cítit i na více než 50m od kurníku. Nemohli jsme tomu uvěřit. Přeci není možné cítit první den v naprosto čistém a novém prostředí a navíc ještě zkrz kurník, na 50m slepice. Téměř vyděšeni jsme nevěděli, co budeme dělat za pár dnů a nebo v létě, až bude teplo a nebude delší dobu pršet. Pro jistotu jsme se rozhodli slepice biologicky odčervit za pomocí několika stroužků česneku v nápáječce. Zhruba po týdnu slepice přestaly smrdět a nyní jsou slabě cítit jen v okolí cca 2-3 metrů od kurníku, což si myslím, že je naprosto běžný stav.

2. Hned po vypuštění slepic (po 3 dnech) z kurníku jsme si všimnuli, že 2 slepice nejsou Maransky, ale hybridní plemena. Stavba těla, zbarvení a pařáty jsou diametrálně odlišné od zbylých 5 slepic, které považujeme za Maransky. Abychom se neztrapnili (přeci jen jsme znali slepice z článků, videí a našeho intenzivního dvouletého studia slepic), chtěli jsme mít jistotu a i důkaz, že se opravdu nemýlíme. Proto jsme čekali necelé 3 týdny, než začaly snášet slepičky vajíčka. Zatímco Maransky dávají opravdu nádherně tmavé vejce, zmíněné 2 slepičky dávají krémové vajíčka naprosto odlišné od Maransky. Ihned jsme to volali paní, která nám je prodávala. Po neodbytném volání celý týden se nám nakonec povedlo vykomunikovat vrácení části peněz za tyto hybridky.

V každém případě jsme to opět pojali, jak je u nás zvykem, jako záchrannou akci. Tak jako tak bychom slepičky, do toho v čem původně žili, nechtěli vracet. Myslíme si, že jim u nás opravdu nic neschází. Vypadají konečně po téměř měsíci u nás vyladěně, v kondici a hlavně nám snáší denně pěkná a velká vajíčka. Až získáme dostačné množství zkušeností, rádi bychom slepice chovali na otevřeném poli ve výbězích u koní, aby nám pomohli s "úklidem" kobylinců. 

Více o našem kurníku a v jakých podmínkách slepice chováme rozepíšeme v některém našem dalším článku.

Aktualizace - 13.11.2019 jsme dovezli další slepičky. Tentokrát mladé 6 měsíční kuřice  Maransek v počtu 6ks před snáškou a tentokrát přímo od chovatele a byla to trefa do černého.

Slepičky vypadají hodně spokojeně a po 2 měsíční adaptaci jsme se rozhodli přebytečné čerstvé vajíčka prodávat. Vejce jsou hnědá / krémová a jsou z našeho volného chovu. Odběr možný osobně a nebo v Děčíně po předchozí domluvě. Cena je 7kč / 1ks. Při celkových nákladech na výživu, komfortu slepic a zajištění všeho potřebného při poměru "množství" snesených vajec se jedná o skvělou cenu.