Inferno - sucho 2018

30.11.2018

Blog nepoužíváme jen jako prostředek pro ventilování novinek pro lidi, kteří nás sledují, ale také jako náš deník s důležitými událostmi. 

Před tím než jsme pořídili koně, jsme chovali stádo ovcí. To bylo v roce 2013. Pamatuji si, že v zimě 2012 byl naposledy sníh (myslím tím půl metru sněhu a více nikoliv centimetrový poprašek). Od té doby, co jsem choval ovce v roce 2013 rostla tráva i přes celou zimu (jen jedinkrát napadl sníh asi 1cm, který vydržel 3 dny). Pamatuji si to i z toho důvodu, že jsem kupoval 10 balíků sena pro ovce na zimu. 8 balíků měly ovce přes zimu spořádat a 2 balíky byly určeny jako podestýlka a určitá rezerva. Z těchto 10 balíků ovce sežraly 1,5 balíku. Zkrátka a dobře tráva rostla i přes zimu a ovce dávaly přednost trávě před senem. Dost informací lze i dohledat na mém starém blogu o kamerunských ovcí, které jsem choval kam jsem kromě informací také dával videa a fotky a lze si udělat vcelku slušný obrázek o stavu minulém a současném. Do roku 2017 byly zimy převážně teplé, s minimem srážek a téměř žádným sněhem. 

Těsně před tím, než jsme přivezli koně v listopadu 2017 začalo pršet a pršelo téměř bez přestání do února 2018. Koně měly bahno po kolena a téměř v něm plavali. Řešili jsme to s několika zemědělci a všichni se shodli na jednom: nikdo z nich toto nepamatuje. Mělo to jedinou výhodu. Tím, že bylo vody přebytek, mohli jsme koně napájet vodou, která vyvěrala přímo ve výběhu s minimem námahy. V březnu 2018 však déšť ustal. 

V polovině dubna 2018 začalo léto, protože teplota v průběhu dubna stoupala ke 30 stupňům. A opět tohle nikdo nepamatoval. Sotva přestalo pršet a už jsme začali řešit přesně opačný problém. Už v květnu začaly vysychat všechny rybníky, potůčky a jezírka. Vodu jsme proto museli nosit od domu. Nakonec jsme problém vyřešili dvěmi 1000L IBC nádržemi, do který vodu jednoduše napustíme přes zahradní hadici. Kombinace IBC nádrže spolu s napáječkou je naprosto skvělé řešení, proto koho, kdo se nechce moc nadřít. Jedna plná nádrž vydržela v největších vedrech 4 koním na 3-5 dnů. Pokud se toploty držely okolo 20 stupňů v roce 2018 (zejména září/říjen), vydržela plná IBC nádrž koním 7-12 dnů. Kromě toho, že se nám koně v létě pekly a netekla téměř voda jsme samozřejmě řešili i problém druhý. Nerostla nám nikde tráva. Zatímco jsem v roce 2017 během léta sekal 40x, v létě 2018 jsem sekal pouze 2x.

Pro porovnání přikládám 2 fotky z léta 2013 a z léta 2018 ze zhruba stejného období. Ve stejném výběhu jsme chovali v roce 2013 okolo 17 ovcí s celkovou živou vahou cca 700kg. V roce 2018 ve stejném výběhu jsme měli 3 dospělé minipony a jedno hříbátko s celkovou živou vahou cca 450kg. Ten rozdíl na obrázku je si myslím docela markantní.

Přikládám taktéž video našich ovcí ve výběhu, kde nyní máme mini shetland pony. Video bylo natáčeno na konci léta - 27. srpna 2013 - tou dobou v roce 2018 jsme měli už jen naprostou saharu tj. milimetrovou žlutou/spálenou "trávu" nebo spíš seno. Říkal jsem tomu naše Katalánsko.

Od března 2018 do dnešního dne tj. 30. listopadu 2018 téměř nepršelo. Respektive mrholení nebo 5 minutový deštík (1x za měsíc a půl) neberu jako déšť. Všechny sudy na déšť byly celý rok prázdný. Všechny rybníky a rybníčky v našem okolí jsou úplně vyschlé od června a to je už zítra prosinec. Za 20 let, co zde bydlím se to nestalo ani jednou. V průběhu prázdnin 2018 dokonce naše obec vyhlásila stav nouze o vodu. Nepříjemný pocit, když se Vám na sluníčku grilujou koně a vy si koušete nehty, kdy Vám přestane téct voda. Aktuální stav je takový, že všechny rybníky v okolí jsou stále vyschlé, potůčky nikde netečou. Poslední týden ranní teploty padaly k -8 stupňům, takže jsme dovypustili zbylou vodu v IBC nádržích a od včera nosíme vodu v konvích z domu, které přelíváme do 60L plastového vaku. Vak převážíme ke koním cca 200m od domu na zahradním kolečku. Koně mají ve výběhu 2 lavory s obsahem 60L, který jim zatím stačí na celý den. No zkrátka stále máme co dělat. Pro úplné informace ještě přikládám printsreeny o přehledu celkového sucha v ČR v roce za rok 2018.

Mapování sucha z portálu www.intersucho.cz