Třezalka Tečkovaná - kvetoucí zázrak na našem ranči
Minulý rok jsem se během sekání křovinořezem na pastvinách na chvíli pozastavil nad tím, kolik toho člověk všeho za rok poseká, vytrhá či jinak zlikviduje, aniž by opravdu věděl nebo alespoň tušil o jakou rostlinu se jedná, a co všechno tato rostlina představuje. Jen proto, že se ta či ona rostlina obecně považuje za plevel, všichni ji likvidujeme. Nedalo mi to. Hned jak jsem přišel domů, začal jsem pátrat na internetu a vyhledávat všechno, co jsem ten den, co koně nesežrali, posekal. Neuvěřitelný! I ten bodlák má všelijaké léčivé účinky! Takže fajn, všude okolo každého domu, v každém parku na každé pastvině roste "plevel", který má léčivé účinky. Díky farmaceutickému loby a každodenní reklamě v televizi, na internetu a na ulici jsme zapomněli, co nám příroda zdarma nabízí každý rok. Jediný problém tkví v tom, že to "někdo" musí nasbírat, roztřídit, usušit a dobře uskladnit. Ihned jsem se do toho pustil a to s rostlinou, která nám tu z nějakého důvodu (asi možná, že se na pastvině celé roky páslo stádo krav, které všechno sežerou a "uhamtají") přestala růst, a začala se objevovat opět teprve před 2 lety.
Třezalka Tečkovaná
Důvod? Mimo obrovskou škálu léčivých účinků se jedná taktéž o přírodní, nenávykový lék proti depresím a při stavech úzkosti. Znáte to, podzim, déšť, tma už okolo čtvrté hodiny, zima... BINGO! Minulý rok jsem otestoval pár usušených rostlin v čaji. Chuť čaje? Luxusní! Barva? Nádherně purpurová až červeno-tmavě hnědá (záleží na louhování)! Vůně čaje? Mmmm...uklidňující! Zkusil jsem jednou a nemohl jsem si pomoc. Je to placebo? Z opravdu depresivní podzimní nálady jako mávnutím kouzelného proutku se po pár douškách čaje vše otočilo. Okamžitě se mi dostavil pocit pohody a klidu. Pokud bych to měl více popsat tak se pouze změní pocitový stav (nejste omámený, "nakoplý" hyperaktivní apod.). Dostaví se takový pocit úlevy asi jako když vám "spadne" kámen ze srdce. Přijdete si lehčí a vyrovnanější.
Tentokrát jsme si s mojí Markét otočili role. Já totiž jako nevěřící Tomáš nabádal svou ženu ať to také zkusí. Nevěřícně však jen pozorovala a odmítala si třezalkový čaj se mnou dát. Po pár týdnech jsem ji však přeci jen přesvědčil. Jestli čaj na její ne moc dobrou náladu zabral? Druhý den ráno mi přišla do práce zpráva. "Kolik lžiček a jak dlouho prosím tě louhuješ tu třezalku?" Rozhodnuto! Tahle bylinka, co nám tady roste všude kolem musíme mít v kuchyni minimálně přes zimní období. Důkaz? Foto níže z následujícího roku, kdy sbíráme s rodinou třezalku z pastvin:
Sběr Třezalky Tečkované
Jednu z našich pastvin o velikosti cca 1ha jsme letos na jaře zavřeli, aby na ni koně nechodili. Jednak je třezalka pro koně jedovatá a jednak jsme nechtěli, aby byly rostliny nějak znehodnocené. Třezalka se sbírá, když začíná kvést tj. červenec, srpen. Rostlina při doteku pouští červené barvivo je proto vhodné sbírat v rukavicích. Sbírá se nať včetně květů ideálně o délce 15cm. Protože jsme minulý rok nechali třezalku vysemenit, máme ji více než potřebujeme. Rozhodli jsme se proto, že ji vytrháme včetně kořenů a necháme zase jen pár rostlin k rozmnožení, jinak budeme mít místo pastvin všude třezalkové plantáže.
Po sesbírání rostlin přichází fáze 2 tj. oddělení vhodných rostlin od těch nevhodných k dalšímu sušení.
Po více než hodině selektovaní máme dvě hromady přičemž jsou obě zhruba stejně veliké. Nedá se nic dělat, to co není vhodné na sušení musíme vyhodit na kompost.
Fáze 3: Rozdělíme zbylou hromadu na několik menších hromádek. Rostlinu zkrátíme čímž se zbavíme kořenů, hlíny a zbyde nám krásná a čistá část rostlin. Jakmile máme rostliny zkrácené, můžeme je svázat například přírodním lněným provázkem.
Fáze 4: Svázané snopy zavěsíme na stinné, větrané místo k dosušení.
Třezalkový čaj
Je to jednoduché. Nasypte 1-2 čajové lžičky sušené třezalky do hrníčku. Zalijte vroucí vodou. Přiklopte čaj víčkem a nechte louhovat po dobu 10-15 minut. Po té přeceďte a můžete ihned pít. Čaj osobně nesladím ani jinak nedochucuji. Chutná sám o sobě naprosto skvěle.
Rozdíl mezi kupovanou třezalkou z běžného obchodu a naší třezalkou?
Než jsme se pustili do sběru rostlin, nabídli jsme ji firmám, které se bylinkami živý. Nikdo neměl zájem o "pár" valníků třezalky. Vše kupují na kamionech z polí, které posekají strojově....no takže tu máme pole kdesi u silnice, rostliny sbírané stroji z kterých se valí prach a kouř z diesel motorů... a pak si to jdeme koupit do krámu s nejlepším pocitem jak žijeme zdravě. Naše třezalka, kterou používáme do čaje roste na pastvině na samotě u lesa, kde nejsou žádné silnice, žádná auta a sběr provádíme manuálně tedy ručně bez pomocí strojů tak jako za starých časů. Výsledek? 100% čistá bylinka vhodná na čaj.
Chcete ochutnat skutečnou a léčivou vůni léta z našeho ranče?
Balený 100% třezalkový čaj 150g / 185Kč
účinky:
- Třezalka tečkovaná posiluje nervy a podporuje vnitřní klid. Ideální na lehké deprese nebo při stavech úzkosti. Zkrátka balzám na nervy.
- Posiluje rovněž životně důležité orgány jako je žaludek a střeva, kde významně podporuje jejich činnost.
- Jedná se o přírodní antibiotikum
- Pomáhá na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest.
- pozitivní účinky při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy. Jedná se o jednu z mála bylin, která při tomto nepříjemném onemocnění pomáhá.
- U žen stabilizuje hormonální výkyvy. Zde je třezalka tečkovaná vhodná jako doplněk k léčbě, co vám naordinuje váš lékař či gynekolog. Dále se užívá při různých menstruačních potížích.
- Třezalku je vhodné užívat po delší dobu, jelikož se její účinky projeví nejdříve za 2 týdny. Pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním (například roztroušenou sklerózou), je vhodné třezalku užívat i dlouhodobě. Jinak třezalku užívejte v kůře o době trvání maximálně 6 týdnů. Poté přibližně na 3 měsíce vynechejte. Po skončení této doby můžete třezalku opět užívat.