Březen 2022 - část 1. - kravíci
V době post Covidové, zároveň v době válečné a v době začínající finanční krize přidáváme nový příspěvek. Západní propaganda jede na plné obrátky, východní propaganda zrovna tak. Člověk se v tom, co se děje naprosto ztrácí a čím víc se snažíme tomu všemu porozumět a zjistit si více informací, tím víc víme, že nevíme vůbec nic. Když ten mediální cirkus přestaneme číst a poslouchat, vnímáme, že realita tam venku je diametrálně odlišná od toho, co se nám snaží média vnutit a že ten svět není zase tak nebezpečný a krutý. Je to však doba divná a věříme, že dost lidí hledá dneska podstatu bytí nebo snad smysl pro co opravdu žít. Možná právě proto tak rádi chodíme krmit zvířata, kydat hnůj, nosit vodu, vozit seno, starat se o pastviny a tak podobně...
Od posledního příspěvku jsme byli hodně vytíženi. Po půl roce nám přestalo konečně pršet, den se nám konečně začal prodlužovat. Bez deště jsme více než 14 dní a od rána do večera svítí slunce i když po ránu jsou ještě silné mrazy. My máme díky tomu zase o něco více času a můžeme tak "vyjít" ven s novinkami.
Začátkem prosince 2021 se k nám na ranč přistěhovaly dvě krásné, rohaté 9 měsíční jalovičky plemene Dexter. Jedná se o mini krávy. Obě jsou čistokrevné a zapsané v plemenné knize. Matky jsou importované z Irska. Otec jaloviček je odchovanec od Karla Rodena, který se jako první v ČR pustil do chovu tohoto plemene.
Toto plemeno skotu máme už hodně dlouho vysněné především z důvodu povahy, velikosti, váhy a také ceny. S tím vším také souvisí daleko menší spotřeba krmiva, méně hnoje a menší prostory pro chov. Navíc kvůli své váze je možné kravičky pást i na místech, kde by koně či jiné krávy udělali paseku. Hmotnost samice se pohybuje okolo 250-350Kg. U býka se uvádí hmotnost okolo 400-450kg. Kravičky jsou tedy nejen svojí velikostí ale také svou hmotností poloviční o proti standardním typům krav.
Plemeno je v ČR zapsáno jako masné nicméně v globálu se jedná o plemeno kombinované tzn. mléko/maso. Jalovičky jsme si pořídili právě pro vlastní mléko a to i přes to, že s dojením Dextrů v ČR nejsou téměř žádné zkušenosti. Ze studia nám vyplynulo, že jedna kravička by mohla být schopna vyprodukovat cca 2-3 litry mléka aniž bychom museli odstavovat telátko. Po odstavení telátka by byla dojnice schopna nadojit okolo 9 litrů mléka. Vzhledem k tomu, že věci děláme proti proudu tak telátko necháme u matky a v rámci fair trade nám snad zůstane pár litrů mléka pro rodinu případně i pro zájemce o toto mléko. Necháme se překvapit jak moc se bude lišit teorie od praxe. Plemeno je ranné a lze připouštět dříve než u běžného skotu. Plánujeme, že bychom jim rádi v průběhu léta 2022 sehnali geneticky bezrohého ženicha no a pak děj se vůle boží... :D
Kromě standardní péče o koně, kravičky, slepice a jiná zvířata to byla a stále je doba velmi hektická. Nad rámec všech těch starostí se snažíme na poslední chvíli dovybavovat nutnou technikou pro určitou nezávislost na okolních farmářích. Oficiální koeficient inflace je sice 3,8% pro rok 2021 (únor 2022 činila inflace už 11,1%) , nicméně energie jako plyn, elektrika, fosilní paliva zdražily o desítky procent a některé komodity jako železo, dřevo atd... i o stovky procent. Zemědělská technika se prodává skladově pouze nevyprodaná z minulého roku nebo jako použitá (20-30 let stará technika se prodává za cenu, kterou bychom 2-3 roky zpátky kupovali jako novou). Nové zemědělské produkty nikde nejsou ani u nás ani v Polsku. Nové zboží je o desítky procent dražší a dostupné v horizontu v několika měsíců pokud vůbec. Prodejci jsou z této situace zoufalý a my s našimi finančními možnostmi jak by smet. Nicméně něco málo se nám přeci jen podařilo... ale o tom až v dalším příspěvku.
Mimochodem... stále nemáme jména pro kravíky. Asi bychom měli udělat anketu a nebo vyhlásit soutěž o nejlepší jména :)